Zimní turnaj je za námi a KyberChod právě končí svůj druhý rok. Obsahuje v tuto chvíli 64 soutěžních úloh rozdělených do osmi sezón podle roku a ročních období. Vyřešit je všechny sice zvládne jen několik málo ostřílených borců, ale kdo ví, jestli se jejich řady za nějaký čas nerozšíří právě o tebe? No a i kdyby ne, vůbec ničemu to nevadí - vyřešení každé jedné úlohy tě může posunout zas o kus dál na cestě poznání (ať už je jakákoli).

kyberchod-foto-2022-zima-small.jpg

Jsi tu poprvé? Vyzkoušej, co umíš - jsou tu k dispozici všechny dosavadní úlohy. Dokážeš v nějaké z nich najít flag? Pokud ne, nevadí - zdejší úlohy jsou spíše pro pokročilé. Jestli s hackingem, CTF a kybernetickou bezpečností teprve začínáš, zkus nejdřív úvodní část americké středoškolské soutěže picoCTF, vzdělávací část „Learn“ (picoPrimer) je přístupná bez registrace. Určitě stojí za to si souběžně zkoušet i cvičnou „Practice“ část (picoGym), která je přístupná po registraci, úvodní úlohy jsou jednoduché a mají nápovědu. Další velmi dobré místo, kde začít, je TryHackMe.
Dávno tomu, co strážci Chodové hluboké hraniční lesy procházeli a zemi ochraňovali. Málokdo si teď na ně vzpomene, když na lesních cestách vládne mír.

Je tu však jiné místo, kde i všechny organizované síly dohromady stěží vzdorují náporům šmejdů a darebáků. Kyberprostor, svět lidského důvtipu a spolupráce, je pustošen armádami nemrtvých. Z temných hlubin darknetů se vynořují nekromanti - přízraky v kápích a černých kloboucích a hledají si další oběti.

Bohužel, řady strážců a obránců nejsou dost početné na to, aby ten příliv zastavily. Je třeba hledat posily - a kde začít jinde, než v kraji slavných hraničářů?


Tak se zrodil KyberChod. Na první pohled vypadá jako klasické CTFko. Jeho ambicí je ale také dát dohromady nadané mladé lidi z Plzeňského kraje, které zajímají věci okolo hackingu, programování, operačních systémů, sítí apod. Komunikuje se na discordico.png Discordu.

Základem většiny zdejších úloh je skutečný malware nebo provedený útok. V každé z nich je ukryt textový řetězec (flag) ve tvaru KyberChod{...text...}. Cenu vyhrává ten, kdo flag najde a odešle jako první. Soutěž je určena pro žáky a studenty z Plzeňského kraje, registrovat se a řešit úlohy ale může kdokoliv, kdo má zájem.

KyberChod vytváří Petr Zima z infis.png INFISu jako součást projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji s názvem "Krajské centrum kybernetické bezpečnosti". Dále spolupracují: CESNET, z. s. p. o., CIV ZČU, Laboratoř kyberbezpečnosti FI MU, Národní soutěž v kybernetické bezpečnosti, Národní centrum kybernetických operací.