Třetí rok projektu KyberChod je jiný než předchozí dva. Většinu dosavadních úloh zvládnou vyřešit pouze ti nejlepší z nejlepších, hraničářský sbor však potřebuje i další nadějné borce - škůdců je mnoho a je třeba načerpat nové síly. Byl proto připraven speciální výcvik pro nové hraničáře, skládající se ze 4 částí po 8 úlohách, které se zde budou postupně objevovat. Vše začíná registrací.

kyberchod_letak_2023_hranicarsky_vycvik_small.jpg

Kdo ví, jestli se řady hraničářského sboru za nějaký čas nerozšíří právě o tebe? No a i kdyby ne, vůbec ničemu to nevadí - vyřešení každé jedné úlohy tě může posunout zas o kus dál na cestě poznání (ať už je jakákoli).
Dávno tomu, co strážci Chodové hluboké hraniční lesy procházeli a zemi ochraňovali. Málokdo si teď na ně vzpomene, když na lesních cestách vládne mír.

Je tu však jiné místo, kde i všechny organizované síly dohromady stěží vzdorují náporům šmejdů a darebáků. Kyberprostor, svět lidského důvtipu a spolupráce, je pustošen armádami nemrtvých. Z temných hlubin darknetů se vynořují nekromanti - přízraky v kápích a černých kloboucích a hledají si další oběti.

Bohužel, řady strážců a obránců nejsou dost početné na to, aby ten příliv zastavily. Je třeba hledat posily - a kde začít jinde, než v kraji slavných hraničářů?


Tak se zrodil KyberChod. Na první pohled vypadá jako klasické CTFko. Jeho ambicí je ale také dát dohromady mladé lidi (nejen) z Plzeňského kraje, které zajímají věci okolo hackingu, programování, operačních systémů, sítí apod. Komunikuje se na discordico.png Discordu.

Základem většiny zdejších úloh je skutečný malware nebo provedený útok. V každé z nich je ukryt textový řetězec (flag) ve tvaru KyberChod{...text...}. Pokud se ti ho podaří najít, úlohu máš vyřešenou.

Platforma je určena primárně pro žáky a studenty z Plzeňského kraje, registrovat se a řešit úlohy ale může kdokoliv, kdo má zájem.

Budeš-li hledat ještě další podobné zdroje, vyzkoušej úvodní část americké středoškolské soutěže picoCTF - vzdělávací část „Learn“ (picoPrimer, bez registrace) i cvičnou „Practice“ (picoGym, s registrací). Další velmi dobré místo pro začátky i cvičení je TryHackMe. Chceš-li si zasoutěžit, je tu třeba KyberSoutěž, The Catch nebo CyberGame.

KyberChod vytváří Petr Zima z infis.png INFISu jako součást projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji s názvem "Krajské centrum kybernetické bezpečnosti". Dále spolupracují: CESNET, z. s. p. o., CIV ZČU, Laboratoř kyberbezpečnosti FI MU, Národní soutěž v kybernetické bezpečnosti, Národní centrum kybernetických operací.